درباره تاریخچه ساعت، بیشتر بدانید

دانستنی ها
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ساعت یکی از موارد پراستفاده در دنیاست که از قدیم تاکنون، پیشرفت زیادی داشته است. سـاعت آبی، آفتابی، شنی یا ماسه ای و ساعت شمعی از جمله ساعت هایی هستند که در حال حاضر استفاده نمی‌شوند اما در گذشته مورد استفاده افراد زیادی قرار می‌گیرد.

یکی از قدیمی ترین اختراعات بشر، ساعت است. این اختراع بسیار مفید بوده و با گسترش و پیشرفت علم، در اندازه و طرح های مختلف تولید شده است. اگر به آشنایی بیشتر با انواع ساعت و تاریخچه آن علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله از بلاگ هایپر را بخوانید.

بیشتر بدانید: روش هایی برای نو نگهداشتن لباس های بافتنی

ساعت هایی که در حال حاضر استفاده نمی‌شود

گروهی از ساعت ها قدیمی بوده و هم اکنون قابل استفاده نیستند. سـاعت آبی، آفتابی، شنی یا ماسه ای و ساعت شمعی از این گروه هستند. برای آشنایی بیشتر با آنها با ما همراه باشید.

ساعت شنی یا ماسه ای

ساعت شنی یا ماسه ای

در این نوع ساعت، دو حباب شیشه ای به هم چسبیده و میان آن سوراخ باریکی برای رد شدن شن تنظیم شده است. شن به تدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع می‌شود. سپس ظرف را وارونه کرده و همان عمل را تکرار می‌کردند. با مشخص کردن تعداد دفعات جابجا شده، حدود تقریبی ساعت مشخص می‌شد.

ساعت آفتابی

این نوع ساعت، زمان را با استفاده از مکان قرار گرفتن خورشید در آسمان می‌سنجد. شکل آن به این گونه است که یک میله روی صفحه ای قرار گرفته و ساعت های شبانه روز روی صفحه، نشانه گذاری شده است. زمانی که مکان خورشید عوض می‌شود، مکان سایه میله نیز تغییر کرده و ساعت را نشان می‌دهد.

ساعت آبی

ساعت آبی بوسیله مصریان اختراع شد. همانطور که از نام آن پیداست، از یک جریان یکنواخت آب در آن استفاده می‌شد. نحوه کار کردن این نوع ساعت به این روش بود که داخل ظرف مدرج را با آب پر کرده و آب قطره قطره از سوراخ می‌چکید. سپس با توجه به میزان آب خروجی، ساعت را تا حدودی مشخص می‌کردند.

 ساعت های جیبی

اولین مدل از ساعت های جیبی، در اواخ سال 1500 تولید شده و فقط یک عقربه داشت. این ساعت ها کوچک و قابل حمل بوده و با آشکار شدن کاربردهای آن، بسیار محبوب شده و با پیشرفت زیادی همراه شد.

 ساعت های جیبی

ساعت شمعی

بدنه شمع را مدرج کرده و با سوختن و کوتاه شدن آن، زمان را محاسبه می‌کردند.

ساعت های مچی و تاریخچه آن

ساعت مچی برای اولین بار در قرن 16 توسط یک فرد آلمانی ساخته شده و بسیار زمخت بود. اولین ساعت دیواری جهان نیز بین سالهای 1865 تا 1868 اختراع شد که بسیار بزرگ و حجیم بود. در زمان قدیم، زنان ثروتمند فقط از ساعت مچی استفاده می‌کردند زیرا قیمت آن برای مردم عادی بسیار بالا بود. پس از گذشت زمان، نوع مردانه آن نیز تولید شده و در بین عموم رایج شد.

ساعت های هوشمند

با پیشرفت علم، ساعت های ذکر شده کنار رفته و انواع دقیق تر مکانیکی، فنردار، برقی و کامپیوتری جای آنها را گرفت. یکی از این مدل ها، ساعت هوشمند بود. کامپیوترهایی پیشرفته که در ساعت های کوچکی روی مچ بسته می‌شد. این ساعت ها، هوشمند نامگذاری شده و بسیار پرکاربرد هستند. شرکت مایکروسافت، اولین شرکت تولید کننده این مدل ساعت در سال 2004 بود. اطلاعاتی مانند اطلاعات آب و هوا، رادیو و ایمیل های دریافتی، در این نوع ساعت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. البته که امروزه این مدل ساعت نیز پیشرفت کرده و آپشن های جدیدتری به آن اضافه شده است.

ساعت های هوشمند

چند مورد از معروف ترین برندهای ساعت مچی در دنیا

  • رولکس
  • هابلوت
  • امگا
  • بلنک پین
  • تگ هویر

سخن پایانی

امروزه ساعت مچی و دیواری در طرح ها و برندهای مختلفی تهیه شده و بسیار پیشرفته شده اند. ساعت یک اختراع کاربردی است که اهمیت بالای آن را نمی‌توان کتمان کرد.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری