رنگ ها در دکوراسیون داخلی چه تاثیری دارند؟

دانستنی ها
زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از تاثیرات مهم رنگ ها در تنظیم نور خانه است. بعبارتی رنگ های تیره، محیط مربوطه را تیره تر کرده، این در حالی است که رنگ های روشن موجب افزایش روشنایی خواهد شد. علت این موضوع این است که رنگ های تیره نور را به خود جذب می‌کنند در حالیکه رنگ های روشن نور را منعکس می‌کنند.

هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد، به نحوی بر روح و روان ما تاثیر خواهد گذاشت. از جمله مواردی که بر روحیه شما تاثیر بسزایی دارد، رنگ‌ها هستند. در واقع هر اشیائی که در اطراف ما وجود دارد، به یک نحو روی ما تاثیر خواهد گذاشت. شناخت رنگ در دکوراسیون داخلی و تاثیر آن آنقدر با اهمیت است که در علم روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته است. در واقع انسان توانایی برقراری ارتباط با رنگ ها را دارد و همین امر بر اهمیت آن افزوده است. از جمله تاثیرات رنگ در دکوراسیون مکان های مختلف است که بر روحیه فرد تاثیر خواهد گذاشت. اگر شما هم تمایل به آشنایی بیشتر با روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون دارید، تا انتهای این مطلب از بلاگ هایپر با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: انجام بازی های فکری و تاثیر آن در تقویت ذهن

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون

زمانی که افراد تصمیم به طراحی دکوراسیون داخلی یک فضا را می‌گیرند، یکی از موارد مهم قابل بحث بین آنان، رنگ اجسام و دیوارهاست. بعبارتی انتخاب رنگ های تجهیزات به صورت تصادفی نبوده و با توجه به ویژگی های مکانی انتخاب خواهد شد.

اثرات رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

یکی از تاثیرات مهم رنگ ها در تنظیم نور خانه است. بعبارتی رنگ های تیره، محیط مربوطه را تیره تر کرده، این در حالی است که رنگ های روشن موجب افزایش روشنایی خواهد شد. علت این موضوع این است که رنگ های تیره نور را به خود جذب می‌کنند در حالیکه رنگ های روشن نور را منعکس می‌کنند.

از طرف دیگر، رنگ ها می‌تواند بر احساسات ما نیز تاثیر بسزایی بگذارد. در واقع احساسات مختلفی مانند آرامش، شادی، هیجان، غم و .. توسط رنگ ها در ما برانگیخته خواهد شد.

رنگ های مختلف بر روحیه انسان چه اثری دارد؟

بطور کلی رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند. رنگ های سرد، احساس آرامش و خونسردی و رنگ های گرم احساس هیجان را در انسان بوجود می‌آورد. در ادامه مطلب به شرح ویژگی های مهم ترین رنگ ها و تاثیر آن در استفاده از دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی

رنگ آبی یکی از رنگ های آرامبخش است که به همین دلیل معمولا برای اتاق خواب و حمام استفاده می‌شود. این رنگ، ضربان قلب و میزان فشار خون را کاهش داده و تنفس را آهسته تر خواهد کرد. این نکته را فراموش نکنید که بیش از حد از رنگ آبی تیره استفاده نکنید زیرا موجب ایجاد غم و اندوه خواهد شد. آبی فیروزه ای نیز برای مکان های بزرگ مانند سالن های اصلی یا آشپزخانه های بزرگ پیشنهاد می‌شود.

رنگ قرمز

رنگی سرشار از انرژی که در مکان های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ قرمز انرژی زیادی داشته و هر چه شدت آن بیشتر باشد، انرژی آن نیز افزایش خواهد یافت.در واقع این رنگ موجب ترشح آدرنالین زیادی در انسان می‌شود. از رنگ قرمز در مکان های مختلفی مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب و محل ناهارخوری، بسته به سلیقه افراد، استفاده می‌شود.

رنگ رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز

طراوت، شادابی و آرامش، از ویژگی های بارز رنگ سبز است. طبق نظرات روانشناسان، رنگ سبز موجب استراحت روح انسان خواهد شد. در نتیجه استفاده از آن برای اتاق خواب پیشنهاد می‌شود.

رنگ زرد

از دیگر رنگ های نشاط آور، رنگ زرد است. محل ناهار خوری، آشپزخانه و حمام، مکان های مناسبی برای استفاده از این رنگ هستند. اما این نکته را فراموش نکنید که معمولا از این رنگ، بعنوان رنگ اصلی در دکوراسیون داخلی استفاده نمی‌شود زیرا تا حدودی موجب تحریک اعصاب و بروز احساساتی مانند ناامیدی و خشم خواهد شد. در نتیجه اعتدال را در استفاده از این رنگ رعایت کنید.

رنگ بژ

رنگ بژ، نمودی روشن داشته و با انواع سبک های سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی همخوانی دارد. این رنگ طرفداران زیادی داشته و معمولا برای پرده و مبلمان استفاده می‌شود.

رنگ نارنجی در باشگاه ها

رنگ نارنجی

از دیگر رنگ های پرانرژی، رنگ نارنجی است. این رنگ احساس هیجان و شور را در انسان ایجاد کرده و معمولا برای دکوراسیون داخلی مکان های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ سفید

یکی از رنگ های خنثی و در عین حال قدرتمند، رنگ سفید است. این رنگ برای دیوارها و بخش های دیگر به وفور استفاده می‌شود. رنگ سفید، با صلح و آرامش در ارتباط بوده و نشان دهنده پاکیزگی است. همچنین این رنگ برای افرادی که فوبیای مکان های بسته یا اضطراب و فشار خون بالا دارند، بسیار مناسب است.

رنگ خاکستری

رنگ خاگستری یکی از رنگ های شیک و سنگین بوده که در صورت استفاده درست و اصولی، موجب ایجاد تعادل بین رنگ های پرجنب و جوش خواهد شد. معمولا برای دیوارها از خاکستری تیره به همراه رنگ هایی مانند سفید، زرد یا صورتی استفاده می‌کنند. البته که برخی افراد این رنگ را مناسب برای دکوراسیون داخلی نمی‌دانند و آن را در بروز افسردگی تاثیرگذار می‌بینند. اما در کل بستگی به سلیقه شخص دارد.

رنگ مشکی در دکوراسیون داخلی

رنگ مشکی

امروزه از رنگ مشکی در طراحی و معماری های مدرن استفاده می‌شود. البته که استفاده از این رنگ به تنهایی درست نبوده و فضا را بسیار تاریک خواهد کرد. اما در صورت استفاده از آن به همراه رنگ های دیگری مانند سفید، آبی یا قرمز، تضاد چشم نوازی بوجود می‌آید.

سخن آخر

اگر قصد طراحی دکوراسیون داخلی و انتخاب رنگ ها را دارید، در صورت نداشتن اطلاعات، با یک متخصص در این زمینه مشورت کرده و اصولی قدم بردارید تا با نتیجه دلخواه خود روبرو شوید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری