طرز تهیه قطاب، شیرینی پرطرفدار و خوشمزه

آشپزی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

قطاب یکی از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار است که اغلب ایرانی ها به خوردن آن با یک لیوان چای علاقه دارند. معمولا افراد این شیرینی را از بیرون تهیه می‌کنند اما شما می‌توانید این شیرینی لذیذ را به راحتی در خانه تهیه کنید. ما در این مطلب طرز تهیه قطاب را برای شما شرح می‌دهیم. اگر علاقه به تهیه آن دارید با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: کیک یزدی را به راحتی در خانه بپزید

مواد لازم برای تهیه قطاب

مواد لازم برای تهیه قطاب

زرده تخم مرغ ۲ عدد
ماست نصف پیمانه
کره ۱۰۰ گرم
آرد سفید ۲ پیمانه
بکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری
مغز گردو یا پسته سه چهارم پیمانه
پودر قند سه چهارم پیمانه
گلاب ۱ قاشق غذاخوری
پودر هل ۱ قاشق غذاخوری
دارچین نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه قطاب

گام 1

برای تهیه قطاب، کره را از یخچال خارج کرده و زمان می‌دهیم تا نرم شود. سپس زرده های تخم مرغ را در ظرفی ریخته و با همزن دستی هم می‌زنیم.

گام 2

پس از مخلوط شدن زرده های تخم مرغ، کره نرم شده را افزوده و دوباره هم می‌زنیم. پس از آن ماست را افزوده و دوباره مخلوط می‌کنیم.

 گام 3

آرد سفید و بکینگ پودر را مخلوط کرده و الک می‌کنیم. پس از الک کردن، کم کم به ظرف حاوی زرده، افزوده و خمیر بدست آمده را ورز می‌دهیم. تا جایی آرد را اضافه کنید که خمیر قطاب به دست نچسبد.

مواد لازم برای تهیه قطاب

گام 4

خمیر قطاب را در یک ظرف گود قرار داده و روی آن را با سلفون می‌پوشانیم. ظرف را در جای گرمی قرار داده و یکساعت زمان می‌دهیم تا استراحت کند.

گام 5

حال به سراغ تهیه مواد درونی قطاب می‌رویم. به این منظور، پسته یا گرو را خرد کنید. سپس آن را در ظرفی مناسب می‌ریزیم. در ادامه ۲ قاشق غذاخوری از پودر قند را به همراه دارچین و پودر هل اضافه می‌کنیم. پس از آن نیز گلاب را می‌افزاییم.

گام 6

مواد را با هم مخلوط کنید. پس از گذشت یکساعت، به سراغ خمیر رفته و آن را با وردنه صاف می‌کنیم. دقت کنید که قطر خمیر از نیم سانتی متر بیشتر نباشد.

گام 7

با یک قالب گرد، خمیرها را قالب بزنید. سپس در وسط هر خمیر، کمی از مخلوط مغز گردو یا پسته ریخته و خمیر را ببندید. بطوری که مواد داخل قطاب به بیرون نریزد.

گام 8

با چنگال لبه های خمیر قطاب را فشار دهید تا حین سرخ کردن باز نشود. سپس در قابلمه ای مناسب روغن ریخته و صبر می‌کنیم تا داغ شود. پس از داغ شدن روغن، قطاب ها را در آن قرار داده و سرخ می‌کنیم.

کلام آخر

شیرینی ها انواع مختلفی داشته و هر کدام طعم لذت بخش خودش را دارد. شما با کمی صبر و حوصله می‌توانید اغلب شیرینی ها مانند قطاب را در منزل تهیه کرده و نوش جان کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری