15 راه حل خانگی برای پوست چرب

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پوست شما برای حفظ رطوبت و محافظت از خود، روغن طبیعی آزاد می کند. در ادامه به ۱۵ روش برای مسدود شدن منافذ باز پوست و در نهایت کنترل چربی آن اشاره می کنیم.

تا زمانی که پوست شما به طور طبیعی روغن ترشح می کند، غدد چربی فعال می توانند با مسدود کردن منافذ پوست سبب ایجاد آکنه شوند. عوامل بیشماری همچون سن بلوغ، ژنتیک، استرس، اشعه فرابنفش، تغییرات هورمونی، قرارگرفتن در معرض گرمای زیاد، تغییرات فصلی، بارداری، داروهای هورمونی و … در ترشح بیش از حد غدد چربی دخیل هستند. در ادامه ۱۵ ماسک خانگی و طرز تهیه آنان آمده است:

مراقبت پوست

 ۱۵ دستور خانگی مفید برای خلاصی از پوست چرب

1. سفیده تخم مرغ

یک سفیده تخم مرغ زده شده را روی صورت بمالید و برای ۱۰_۱۵ دقیقه بگذارید که بماند و بعد با آب گرم صورت خود را بشویید.

2. آب لیمو

۲ قاشق سوپ خوری آب را با ۱ قاشق سوپ خوری آب لیمو مخلوط کرده روی صورت بمالید و ۵_۱۰ دقیقه زمان دهید تا خشک شود سپس با آب گرم صورت خود را بشویید.

3. ماست

۱ قاشق سوپ خوری ماست و ۱ قاشق سوپ خوری عسل را با هم مخلوط کرده و به این مخلوط جو دوسر اضافه کنید. به خوبی روی صورت خود بمالید  و برای ۵_۱۰ دقیقه بگذارید تا بماند و بعد با آب گرم صورت خود را بشویید.

4.گوجه فرنگی

بعد از نصف کردن یک گوجه فرنگی به دو تکه، به صورت دورانی آن را روی صورت خود بمالید. بگذارید که عصاره و تکه های گوجه فرنگی برای ۱۰_۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب سرد بشویید.

5. سیب

یک سیب را رنده کرده و آن را روی صورت خود بمالید و پس از ۱۰_۱۵ صورتتان را با آب ولرم بشویید.

6. خیار

قبل از اینکه به تخت خواب بروید ورقه های خیار را بر روی پوست خود مالیده و اجازه دهید تا تمام شب روی پوستتان بماند و بعد با آب گرم پوست خود را بشویید.

7- سرکه سیب

8. شیر

صورت خود را به خوبی به شیر خام آغشته کنید (ماساژ دهید) و بعد آن را بشویید و سپس خشک کنید. این دستور معجزه می کند.

9. عسل

صورت خود را با مقداری عسل مالش دهید و بگذارید برای ۱۵ دقیقه بماند و بعد آن را بشویید.

10. ماسک خاک رس

دو قاشق سوپ خوری از مخلوط ویچ هزل (پیچک دیواری،هماملیس انجیلی، نارون کوهی،گورجین اغاجی، عنبر سائل،موچسب) و یک قاشق سوپ خوری از ماسک صورت حاوی خاک رس و چند قطره آب لیمو و عصاره روغن آروما را به خوبی مخلوط کنید. بگذارید برای ۱۰ دقیقه روی صورت بماند تا ماسک خشک شود بعد آن را با آب سرد بشویید.

مراقبت پوست

11. ماسک انبه خمیری

صورت خود را به حالت دورانی با انبه ای که به حالت خمیری دراورده اید ماساژ دهید. بعد از خشک شدن ماسک از آب گرم برای شستن صورتتان استفاده کنید.

12. سبزیجات سالم و تازه

مقدار زیادی سبزیجات که با روغن و ادویه کم پخته شده اند را میل بفرمایید.

13. پوست پرتقال

پوست خشک شده پرتقال را با کمی شیر مخلوط کنید تا حالت سس به خود بگیرد. صورت خود را به خوبی به آن آغشته کرده، بگذارید برای ۱۰_۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب بشویید.

14. ورزش

آیا میدانستید که ۳۰ دقیقه ورزش شدید (قوی و پر از تحرک) هر روزه برای پوست های چرب بهترین درمان است؟

15. نمک دریا

این مورد میتواند به شدت پوستتان را خشک کند بنابراین بیشتر از یک بار در هفته نباید استفاده شود. یک قاشق سوپ خوری نمک دریایی را با مقداری آب مخلوط کرده، یک سس سبک ایجاد میشود که میتوانید به صورتتان بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه با آب گرم آن را بشویید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری