آیا انجام حرکات ورزشی برای کارمندان واجب است؟

سلامتی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کارمندان به دلیل نشستن طولانی مدت پشت میز، باید عضلات خود را حرکت داده و ورزش کنند. در غیر اینصورت، آسیب های متعددی به بدن آنها خواهد رسید. از نمونه فعالیت های ورزشی که باید انجام دهند شامل تقویت عضلات گردن، تقویت عضلات سرشانه، تقویت عضلات پشت، رفع خمیدگی پشت و تقویت مچ دست می‌باشد.

امروزه اغلب افراد، مشغول به کارهای پشت میزنشینی یا همان کارمندی هستند. اگر شما نیز جزو همین دسته هستید، باید نکاتی را رعایت کنید تا در طولانی مدت آسیب نبینید. در این مطلب به شرح نکات و ورزش های موثر برای کارمندان می‌پردازیم. اگر شما نیز به کارهای کارمندی مشغول هستید، این مقاله از بلاگ هایپر را بخوانید تا با حرکات ورزشی مناسب برای کارمندان آشنا شوید.

بیشتر بدانید: آیا موسیقی بر عملکرد کارمندان تاثیر می‌گذارد؟

ورزش های مناسب کارمندان

افراد کارمند برای انجام وظایف خود، ناچار به نشستن طولانی مدت در پشت میز هستند. این نشستن طولانی مدت، پس از مدتی به اعضای بدن مانند کمر و گردن، آسیب های جبران ناپذیری می‌زند. از طرفی اغلب آنها زمان یا فرصت رفتن به باشگاه و انجام فعالیت های ورزشی را ندارند. حال راهکار چیست؟

ورزش های مناسب کارمندان

تقویت عضلات گردن

  1. کف دستتان را روی سمت راست سر قرار دهید. سپس سر را به دست خود فشار دهید، طوریکه سرتان حرکت نکند. 10 تا 15 ثانیه در همین حالت مانده و 3 تا 4 بار آن را تکرار کنید. این حرکت را برای سمت چپ سر نیز انجام دهید.
  2. کف دست را وسط پیشانی قرار داده و آن را به آرامی به سمت سر فشار دهید. 10 تا 15 ثانیه در همین حالت مانده و سه تا چهار بار آن را تکرار کنید.

تقویت عضلات گردن

تقویت عضلات سرشانه

برای تقویت عضلات این بخش از بدن، باید در وضعیت کاملا صافی قرار بگیرید. حال، نشسته یا ایستاده به خودتان بستگی دارد. برای انجام آن، دستانتان را از کنار بدن تا بالای سر برده، سپس سر جای اول ببرید. 10 تا 15 بار در سه ست این حرکت را تکرار کنید تا عضلات سرشانه و پشت تقویت شود.

تقویت عضلات پشت

برای انجام این حرکت، روی صندلی نشسته و خود را صاف کنید. سپس تکیه دهید. دست ها را پشت سر قلاب کرده و آرنج را باز نگه دارید. سپس کتف ها را به عقب بکشید. به مدت 30 ثانیه صبر کرده و استراحت کنید. 3 تا 4 بار تکرار این حرکت، به تقویت عضلات پشت کمک می‌کند.

کشش کتف به سمت عقب

رفع خمیدگی پشت

یکی از مشکلات رایجی که برای کارمندان رخ می‌دهد، بروز خمیدگی پشت است. برای رفع این مشکل، باید عضلات سینه را تقویت کنید. به این منظور، دستانتان را مشت کنید، سپس از مقابل سینه دستان‌تان را موازی با زمین باز کنید. دقت کنید که آرنج ها کمی به بیرون باشد. این حرکت را 10 تا 15 بار در سه ست انجام دهید تا خمیدگی پشت خود را رفع کرده و یا از بروز آن پیشگیری کنید.

تقویت مچ دست

از دیگر حرکات ورزشی برای کارمندان، تقویت مچ های دست است. روی صندلی نشسته و دستانتان را روی پاها قرار دهید. مچ دست را از پایین به حالت موازی با زمین قرار دهید. سپس آن را پایین و بالا ببرید. 10 تا 15 بار در سه ست این حرکت را انجام دهید.

تقویت مچ دست

راهکارهایی برای پیشگیری از بروز مشکلات جسمی برای کارمندان

بروز درد در ناحیه گردن

برخی از افراد هنگام کار با کامپیوتر، گردن خود را جلو کشیده و با انجام اینکار، فشار زیادی به ستون فقرات وارد می‌کنند. شما باید سرتان را صاف نگه دارید تا کمترین فشار به عضلات وارد شود.

راه حل این مشکل چیست؟

برای صاف ماندن گردن، باید کامپیوتر را به گونه‌ای تنظیم کنید که مرکز صفحه‌ مانیتور هم ارتفاع با چانه‌ شما باشد. انجام اینکار موجب می‌شود تا گردن شما صاف نگه داشته شود. می‌توانید زیر مانیتور خود، یک جعبه یا چند کتاب قرار دهید تا صفحه به بالا بیاید.

ضمنا نور مانیتور را به اندازه کافی زیاد کنید تا دائما برای دیدن بهتر، سرتان را جلو نیاورید.

بروز درد در ناحیه گردن

از دست دادن تمرکز

گردش خون در بدن کارمندان به دلیل نشستن بیش از حد، کم شده و در نتیجه آن، اکسیژن کمتری به مغز می‌رسد. در صورتی که این اتفاق برای شما رخ دهد، تمرکز خود را از دست داده و نمی‌توانید در انجام کارتان دقت داشته باشید.

راه حل این مشکل چیست؟

هر چه بیشتر تحرک داشته باشید، به نفع خودتان است. در نتیجه هر از گاهی از جای خود بلند شوید و سعی نکنید تا همه کارهایتان را با هم انجام دهید.

داشتن تحرک در محل کار

بروز درد در ناحیه کمر

برخی کارمندان به قوز کردن روی میز عادت کرده و نمی‌توانند آن را اصلاح کنند. باید به شما بگوییم که اگر جزو همین افراد هستید، منتظر دردهای گاه و بیگاه در ناحیه کمر و ستون فقرات خود باشید.

راه حل این مشکل چیست؟

برای پیشگیری از این مشکل، از کیبورد جداگانه استفاده کنید. همچنین آن را به شکلی قرار دهید تا آرنج هایتان چسبیده به بدن تان قرار بگیرند و مچ دست هایتان تا حدودی کشیده شوند.

بروز درد در ناحیه کمر

ابتلا به دیابت نوع 2

نشستن طولانی مدت پشت میز، میزان قابل توجهی از فعالیت ماده‌ انسولین را در بدن کاهش خواهد داد. حال وقتی بدن نتواند از انسولین به درستی استفاده کند، احتمال بروز دیابت نوع دو در شما افزایش خواهد یافت.

راه حل این مشکل چیست؟

تا می‌توانید آب بنوشید. هر چقدر که میزان آب موجود در بدنتان کمتر باشد، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

انجام حرکات ورزشی برای کارمندان، از هر چیزی واجب تر است. در غیر اینصورت، فشار های زیادی به بدن وارد شده و نمی‌توان آن را جبران کرد. کافیست چندین بار آنها را انجام دهید تا برای شما به یک عادت تبدیل شود. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری