8 ماده غذایی که موجب نفخ معده می‌شوند

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

8 ماده غذایی که موجب نفخ معده می‌شوند شامل لوبیا، محصولات لبنی، پیاز، آبنبات، برخی میوه ها، نوشیدنی‌های گازدار، غلات کامل و سبزیجات می‌باشد. اگر جزو افرادی هستید که معده حساسی داشته و یا به مراتب دچار نفخ می‌شوید، باید مصرف این مواد را به حداقل برسانید.

نفخ معده چیست؟ آیا می‌توان آن را درمان و یا از بروز آن پیشگیری کرد؟ اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم که انسان، هر از گاهی دچار گاز معده می‌شود. گاز معده نیز به دلیل بلع هوا و تقسیم‌شدن غذا در سیستم گوارش به وجود می‌آید. حال وجود این گاز در بدن، احساس ناخوشایندی در انسان ایجاد کرده و اذیت کننده می‌شود. اگر شما نیز گاه و بیگاه دچار این مشکل می‌شوید، باید تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. ما در ادامه این مطلب از بلاگ هایپر، به معرفی تعدادی از غذاهای نفاخ می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: ۵ گیاه دارویی موثر برای افزایش رشد مو

مواد غذایی که موجب نفخ معده می‌شوند

لوبیا

مسلما با نفاخ بودن لوبیا آشنایی دارید. در واقع لوبیا، جزو اولین خوراکی هایی است که موجب ایجاد گاز معده می‌شود. به این منظور، اگر قصد مصرف لوبیا را دارید، یک شب کامل در آب خیس دهید.

لوبیا

محصولات لبنی

قند لاکتوزی که در اغلب محصولات لبنی بویژه پنیر و بستنی یافت می‌شود، در برخی افراد به سختی هضم شده و موجب ایجاد نفخ خواهد شد. اگر شما نیز جزو این افراد هستید، از جایگزین‌های غیرلبنی، مانند محصولات شیر بادام یا شیر سویا استفاده کنید. راه دیگر نیز این است که قبل از خوردن خوراکی‌های حاوی لاکتوز، قرص لاکتاز مصرف کنید.

غلات کامل

گندم و جو جزو غلاتی هستند که حاوی فیبر، پرالترین و نشاسته می‌باشند. حال باکتری ها، موارد ذکر شده را در روده بزرگ تقسم کرده و موجب ایجاد نفخ می‌شوند. تنها غله‌ای که موجب تولید گاز نمی‌شود، برنج است.

گندم و جو

سبزیجات

کلم بروکسل، کلم بروکلی، کلم، مارچوبه و گل کلم جزو سبزیجاتی هستند که موجب تولید گاز معده و نفخ می‌شوند. البته که خوردن سبزیجات، واجب بوده و به این منظور، نباید مصرف آن را بطور کامل قطع کنید. در واقع بهتر است که با پزشک مشورت کنید و طبق دستورات وی پیش بروید.

نوشیدنی‌های گازدار

مصرف نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه یا سودا، مقدار زیادی به هوایی که می‌بلعید اضافه می‌کنند. حال این هوای وارد شده، باید به طریقی خارج شود. اگر می‌خواهید که از بروز این مشکل پیشگیری کنید، بجای نوشیدنی های گازدار، از آبمیوه، چای یا آب معمولی استفاده کنید.

نوشیدنی‌های گازدار

برخی میوه‌ها

سیب، هلو، گلابی و آلو جزو میوه هایی هستند که هضم آن برای برخی افراد سخت است. در واقع ماده ای بنام سوربیتول، در این میوه ها وجود دارد که هر دو باید از روده بزرگ بگذرند.

آب‌نبات

مکیدن آب‌نبات نیز موجب بلع هوای اضافی خواهد شد. در واقع سوربیتول موجود در آب نبات ها می‌تواند موجب بیشتر شدن گاز معده شود.

پیاز

شکر موجود در پیاز که فروکتوز نام دارد، در هنگام تقسیم شدن در روده، موجب تولید گاز و نفخ معده می‌شود.

پیاز

سخن پایانی

بدن هر شخص با شخص دیگر متفاوت بوده و همه افراد صرفاً با مصرف یک نوع ماده خاص دچار نفخ معده نمی‌شوند. ممکن است یک ماده غذایی خاص در بدن یک نفر منجر به بروز نفخ معده شود اما در بدن شخص دیگر چنین حالتی را پدید نیاورد. در نتیجه شناخت بدن هر فرد اولین راه برای سلامت نگه‌داشتن آن است. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری