پوکی استخوان یک بیماری خاموش است

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان، باید از رژیم غذایی مناسبی پیروی کرده و عادات بد مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل را کنار بگذارید. از طرفی ورزش کنید و مصرف ویتامین D و منیزیم را فراموش نکنید.

امروزه به دلیل مصرف غذاها و مواد ناسالم، احتمال بروز پوکی استخوان در همه افراد بسیار افزایش پیدا کرده است. پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که استخوان های بدن، مواد معدنی خود بویژه کلسیم را از دست داده و بدن قابلیت جایگزینی آن را نداشته باشد. در نتیجه از بین رفتن این مواد معدنی، استخوان ها تراکم و استحکام خود را از دست داده و به آسانی می‌شکنند. برای آشنایی بیشتر با این بیماری و راه های پیشگیری از آن این مقاله از بلاگ هایپر را مطالعه نمایید.

بیشتر بدانید: درباره خواص آناناس چه می‌دانید؟

پوکی استخوان

همه چیز درباره پوکی استخوان

این بیماری معمولا با بالا رفتن سن بروز می‌کند. در پوکی استخوان، مقدار توده های استخوانی کاهش یافته و استخوان های شما بسیار ضعیف و شکننده خواهد شد. در نتیجه با کوچک ترین ضربه احتمال شکستگی بوجود خواهد آمد. علت نامگذاری آن به بیماری خاموش نیز این است تا زمانی که دچار شکستگی نشوید، متوجه آن نشده و بصورت خاموش در بدن شما خواهد ماند.

توجه به پوکی استخوان در همه سنین

بیماری پوکی استخوان، فقط برای سالمندان نبوده و هر رنج سنی را می‌تواند درگیر کند. در واقع زمینه های ابتلا به آن از دوران کودکی و نوجوانی فراهم می‌شود. بیش از 40 درصد توده های استخوان در سنین نوجوانی تشکیل می‌شود، در نتیجه هر چه تراکم استخوان و ذخیره آن بیشتر باشد، احتمال بروز پوکی استخوان را کاهش خواهد داد.

راهکارهایی برای پیشگیری از پوکی استخوان

رژیم غذایی مناسب

اولین گام ضروری برای جلوگیری از بروز این بیماری، برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از غذاهای متنوع است. در صورتی که کلسیم کافی در خون شما نباشد، بدن این کمبود را از طریق دریافت کلسیم از استخوان ها را جبران می‌کند.

بهترین منبع برای جذب کلسیم، انواع لبنیات است. علاوه بر آن مواد دیگری مانند اسفناج، بادام و ساردین ها نیز گزینه مناسبی برای بالا رفتن میزان کلسیم هستند.

پوکی استخوان

مصرف ویتامین D

وجود کلسیم و ویتامین D در بدن، موجب افزایش تراکم استخوان خواهد شد. نور به اندازه خورشید، گزینه ای مناسب برای دریافت ویتامین D است. انواع ماهی ها، جگر و تخم مرغ، از غذاهای حاوی این ویتامین هستند. البته دریافت مقادیر زیاد این ویتامین از طریق رژیم های غذایی امکان پذیر نیست. در نتیجه اگر با کمبود شدید این ویتامین مواجه شدید، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی

همانطور که ذکر شد، در صورتی که کلسیم موجود در بدن شما بشدت کاهش یابد، نمی‌توانید سر خود عمل کرده و هر چیزی را مصرف کنید. شما باید با یک متخصص مشورت کرده و طبق نسخه های تجویز شده عمل کنید. اما در کل روش هایی وجود دارد تا بتوانید احتمال بروز بیماری را کاهش دهید. تعدادی از این روش ها عبارتند از:

  • ترک یا کاهش سیگار
  • کاهش مصرف الکل
  • آفتاب گرفتن
  • کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار

پوکی استخوان

ورزش کردن

ورزش هایی مانند تنیس، پیاده روی سریع، شنا و دوچرخه سواری از جمله فعالیت هایی هستند که موجب تقویت استخوان ها خواهد شد. البته این نکته را فراموش نکنید که این تمرینات پوکی استخوان تثبیت شده را درمان نکرده و بعلاوه موجب رشد استخوان نخواهد شد.

مصرف منیزیم

از مواد معدنی مهم که در بدن نقش حیاتی دارد، منیزیم است. کمبود این ماده مانع تعادل بین ویتامین دی و کلسیم در استخوان ها خواهد شد.

سخن پایانی

سلامت بدن و ارگان های تشکیل دهنده آن از هر چیزی واجب تر است. یکی از همین ارگانهای مهم استخوان است که در صورت عدم رعایت یکسری نکات، با مشکلاتی مانند پوکی استخوان مواجه خواهد شد. در نتیجه مراقب این عضو مهم باشید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری