چرا باید ورزش در برنامه روزانه وجود داشته باشد؟

سلامتی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه هر کسی می‌دانید که ورزش روزانه به سلامت بدن و حفظ تناسب اندام کمک زیادی می‌کند. ورزش کردن از قدیم الایام تا به امروز بسیار رایج بوده است و افراد بسیاری این کار را در برنامه روزانه خود گنجانده‌اند. به طور کلی ورزش روزانه انواع مختلفی دارد که باعث تنوع در حرکات می‌شود. همین امر باعث شده تا از یک ورزشکار حرفه‌ای گرفته تا یک کارمند ساده بتوانند به صورت روزانه ورزش متناسب با شرایط جسمانی خود را انجام دهند. در این مطلب از سایت هایپر قصد داریم درباره ورزش روزانه و مزایای آن صحبت کنیم.

آشنایی با انواع ورزش روزانه

همانطور که گفتیم ورزش روزانه انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها بر نقطه مشخصی از بدن تاثیرگذار هستند و برخی دیگر به صورت عمومی بر همه نقاط بدن تاثیر می‌گذارند. توجه کنید که قبل از انجام هر کدام از این ورزش‌ها به خوبی بدن خود را گرم کرده و نرمش و کشش را انجام دهید تا عضلات بدن شما آماده انجام حرکات مختلف شوند. در ادامه ورزش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که افراد بسیاری قادر به انجام آن‌ها هستند. این ورزش‌ها عبارتند از:

قدم زدن

قدم زدن یکی از ورزش‌هایی است که متابولیسم بدن شما را به مقدار کمی افزایش داده و بر روی چربی سوزی تاثیر می‌گذارد. این ورزش برای کارمندان، خانم‌های خانه‌دار و افرادی که وقت زیادی برای انجام ورزش‌های حرفه‌ای ندارند، مناسب است. شما می‌توانید روزانه بین 15 تا 45 دقیقه پیاده روی کنید تا شکلی ایده‌آل به بدن خود بدهید. توجه کنید که اگر بین 30 تا 45 دقیقه در روز پیاده روی می‌کنید، می‌توانید در هفته، 2 روز را به خود استراحت دهید. اما اگر کمتر از 30 دقیقه این کار را انجام می‌دهید، بهتر است که هر روز قدم بزنید.

دویدن

همه ما می‌دانیم که دویدن یکی از مهم‌ترین ارکان ورزش است که به سلامت ریه‌ها کمک زیادی می‌کند. دویدن شروعی برای ورزش‌های پرتحرک مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و ورزش‌های دیگر است. شما می‌توانید دویدن را در تمام روز انجام دهید، اما بهترین زمان برای انجام آن صبح زود و یا در آخرین ساعات شب است. دویدن برای ورزشکاران حرفه‌ای و خانم‌های خانه‌دار بسیار مناسب است و نیاز به هیچ وسیله و یا پیش نیازی ندارد. معمولا برای انجام این کار 15 دقیقه الی 1 ساعت کافی است و بهتر است که یک روز در میان بدوید.

انجام حرکات ورزشی مختلف

حرکات ورزشی زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها را به سادگی می‌توانید در هر مکانی انجام دهید. برای مثال می‌توان به اسکات، نرمش، کشش بدن، تحت فشار قرار دادن شکم و پهلوها با کرانچ و شنا اشاره کرد. حرکات دیگری نیز وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به تناسب اندام برسید؛ اما برای ورزش روزانه در مکان‌های بسته، حرکات ورزشی محدود خواهند بود.

چگونه ورزش خود را شروع و تمام کنیم

این سوال اغلب برای کسانی پیش می‌آید که به تازگی می‌خواهند ورزش کردن را شروع کنند. شروع کردن و به پایان رساندن ورزش اصولی دارد که گرم کردن و سرد کردن نام دارند. برای این کار می‌توانید کارهایی مثل دویدن، قدم زدن سریع و یا تکرار یک حرکت را انجام دهید. بعد از اینکه بدنتان گرم شد باید حرکات کششی را انجام دهید تا عضله و کشاله‌های شما در زمان ورزش کردن دچار شوک نشوند.

سپس می‌توانید به انجام دادن ورزش اصلی بپردازید و بعد از اتمام آن باید سرد کنید. روند سرد کردن شباهت زیادی به گرم کردن دارد، اما نوع انجام آن‌ها متفاوت است. شما می‌توانید با یک جستجو در گوگل با انواع روش‌های سرد کردن آشنا شوید. بعد از ورزش کردن ممکن است که عضلات بدن شما منقبض شود که برای بهبود آن دوش آب گرم پیشنهاد می‌شود.

ورزش روزانه باید چه مقدار باشد

به طور کلی ورزش کردن محدودیت ندارد، اما افرادی هستند که به تازگی ورزش را شروع کرده و نمی‌توانند به اندازه افراد نیمه حرفه‌ای یا حرفه‌ای ورزش کنند. بنابراین می‌توان گفت که زمان ورزش کردن هر شخص با شخص دیگر متفاوت است.

زمان لازم برای یک فرد تازه کار بین 15 الی 45 دقیقه است که ناخالصی زمانی (زمانی که فرد دست از ورزش کردن بر می‌دارد و یا استراحت می‌کند) در آن حدود 10 دقیقه است. برای یک فرد نیمه حرفه‌ای ممکن است حدود 30 دقیقه الی 1 ساعت و 15 دقیقه به طول بی‌انجامد که ناخالصی زمانی در آن به 18 دقیقه می‌رسد. برای یک فرد حرفه‌ای نیز روزانه بین 1 ساعت الی 1 ساعت و 30 دقیقه است که ناخالصی زمانی در آن به حدود 20 دقیقه می‌رسد.

مزایای ورزش روزانه چیست

در ادامه این مطلب مزایای ورزش روزانه را به شما کاربران گرامی معرفی می‌کنیم.

  • تناسب اندام
  • افزایش قدرت ریه‌ها و تنفس
  • افزایش بازدهی بدن و به تاخیر انداختن خستگی
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش قدرت در عضلات و ماهیچه‌ها
  • افزایش قدرت بدنی
  • افزایش انعطاف بدن
  • کمک به چربی سوزی
  • شاداب و سرحال بودن در ادامه روز
  • کاهش استرس

چه زمانی برای ورزش کردن مناسب است

زمان انجام دادن ورزش روزانه به خودتان و سبک زندگی شما بستگی دارد. به طور مثال اگر یک کارمند هستید و باید صبح هر روز به محلکار بروید، بعد از ظهر یا شب زمان مناسبی برای ورزش خواهد بود. اگر یک کارمند شیفت شب هستید و نمی‌توانید شب‌ها ورزش کنید، بهترین زمان برای شما صبح یا ظهر است. زمان دقیق ورزش کردن در صبح ساعات 6 تا 8 صبح است و ساعات ورزش کردن در شب 9 الی 11 شب است. به طور کلی محدودیت خاصی در زمان ورزش کردن وجود ندارد.

حرکاتی که برای ورزش روزانه مناسب هستند

در ادامه مطلب حرکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که در هر جا و مکانی می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. توجه کنید که در زمان انجام دادن برخی از این حرکات بهتر است که لباس راحت به تن داشته باشید.

پل

حرکت پل برای تمام افراد در سنین مختلف قابل اجراست و هدف آن تقویت عضلات پشتی و کمر است. در انجام حرکت پل بهتر است که لباس راحت به تن داشته باشید. برای اجرای این حرکت دراز بکشید و در حالتی که کف پای شما بر روی زمین است، زانو و کمر خود را به سمت بالا بکشید.

لانج

این حرکت مختص به زانو و قدرت پاهای شما است و به تقویت آن‌ها کمک می‌کند. برای انجام این حرکت نیز بهتر است لباس راحت داشته باشید. حرکت لانج به صورتی انجام می‌شود که یک پا به عقب و یک پا در جلو با فاصله قرار می‌گیرد و همزمان هر دو زانو خم شده تا زمانی که زانو پای پشت نزدیک به زمین شود این حرکت ادامه دارد و سپس با پای دیگر دوباره انجام می‌گیرد. در این حرکت بدن شما باید کاملا صاف باشد.

اسکات

حرکت اسکات را کارمندان اداره معمولا هر روز انجام می‌دهند، بلند شدن از صندلی نمونه‌ای از این حرکت است. برای انجام دادن اسکات نیازی به لباس راحت نیست و با هر لباسی قابل انجام است. برای اجرای حرکت پاها به اندازه عرض شانه باز شده و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند؛ در حالتی که بدن شما صاف است، زانوها را خم کنید تا به عضلات ران فشار وارد شود. توجه کنید که به هیچ‌عنوان رو به جلو خم نشوید و زانو از نوک انگشتان پا جلوتر نرود.

کرانچ، شکم و انواع آن

کرانچ و شکم از حرکاتی هستند که برای انجام دادن آن‌ها باید دراز بکشید. این حرکت بر عضلات شکم و پهلو تاثیر گذاشته و برای افرادی که اضافه وزن دارند، مناسب است. برای انجام این حرکات باید بر روی زمین دراز بکشید و سر و کمر خود را به سمت زانوهای خود خم کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت فروشگاه زنجیره‌ای هایپر فامیلی با شما همراه بودیم و اطلاعاتی را درباره ورزش روزانه در اختیارتان قرار دادیم. همانطور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم ورزش کردن برای سلامت بدن بسیار مفید است و شما به سادگی می‌توانید به صورت روزمره، به تناسب اندام برسید. البته اگر بدن شما آسیب دیده حتما قبل از انجام هرگونه ورزشی با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری