با عوارض مصرف غذای سرخ شده آشنا شوید

سلامتی

آیا تابحال درباره مضرات غذای سرخ کرده چیزی شنیده اید؟ آیا می‌دانستید که با مصرف بیش از حد غذاهای سرخ کرده، به استقبال بیماری های خطرناک می‌روید؟ بطور کلی غذاهای سرخ کرده بسیار خوشمزه و لذیذ هستند اما در صورتی که در مصرف آن اعتدال را رعایت کنیم. در غیر اینصورت، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. در ادامه به شرح عوارض مصرف غذای سرخ شده می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: با انجام این روش ها، چربی های شکم و پهلو را آب کنید

عوارض مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده

کالری بالا

روش سرخ کردن، موجب بالا رفتن کالری غذا می‌شود. در واقع زمانی که غذا در روغن سرخ می‌شود، آب آن گرفته و چربی بیشتری جذب خواهد شد. در نتیجه کالری غذا افزایش خواهد یافت.

عوارض مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده

چربی بالا

معمولا تولیدکنندگان مواد غذایی، برای افزایش ماندگاری، از روغن هیدروژنه استفاده می‌کنند. در چنین فرآیندی، ساختار شیمیایی چربی ها تغییر کرده و روند تجزیه آنها در بدن دشوار خواهد شد. در نهایت تاثیرات منفی روی بدن گذاشته و احتمال بروز بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و چاقی را افزایش خواهد داد. از آن جایی که غذاهای سرخ کرده در روغن و در دمای بالا طبخ می‌شوند، محتوی مقادیری چربی ترانس نیز خواهند بود

حذف مواد معدنی موجود در غذا

سرخ کردن مواد غذایی در روغن، موجب از بین رفتن مواد معدنی و ویتامین های موجود در غذا شده و در نتیجه خوردن آن غذا نه تنها برای شما فایده نداشته بلکه مضراتی نیز دارد.

با عوارض مصرف غذای سرخ شده آشنا شوید

افزایش احتمال ابتلا به سرطان

سرخ شدن غذا، موجب تغییر ساختار مواد شده و ویتامین‌ و مواد معدنی درون غذا را از بین خواهد برد. در نتیجه این اتفاق، همه‌ چیز به یک ماده‌ی قهوه‌ای که ترکیبی از مواد معدنی کربنی سوخته است تبدیل می‌شود. در نتیجه وجود این مواد در بدن، احتمال ابتلا به سرطان بالا خواهد رفت.

ابتلا به بیماری های قلبی

چربی زیاد و مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده، بروز بیماری های قلبی را افزایش خواهد داد. در واقع غذاهای سرخ شده سرشار از چربی اشباع‌شده و ترانس است که در ایجاد پلاک و گرفتگی رگ های‌ قلب نقش پررنگی دارد. گرفتگی عروق قلبی نیز ابتلا به حمله و سکته قلبی را افزایش خواهد داد.

با عوارض مصرف غذای سرخ شده آشنا شوید

ابتلا به کبد چرب

زمانی که بیش از حد از غذاهای سرخ شده و چرب استفاده کنید، در اطراف کبد شما چربی هایی ایجاد شده و به بیماری کبد چرب دچار می‌شوید. جذب روغن در غذای سرخ‌شده چند برابر می‌شود و این یعنی کالری آن هم به ‌همان اندازه بیشتر می‌شود.

افت ضریب هوشی کودکان

افت ضریب هوشی، از عوارض دیگر مصرف غذای سرخ شده برای کودکان است. در واقع کودکان نسبت به افراد دیگر، حساس تر بوده و تغذیه سالم، نقش مهمی در رشد آنها دارد.

سخن پایانی

مصرف غذاهای سرخ کردنی در طولانی مدت، سلامت بدن را به خطر انداخته و عواقب جبران نشدنی دارد. بعلاوه ریسک ابتلا به بیماری های مختلف را نیز افزایش خواهد داد. در نتیجه برای پیشگیری، مصرف این غذاها را به حداقل رسانده و از روغن های سرخ کردنی سالم تر استفاده نمایید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی