با عوارض مصرف غذای سرخ شده آشنا شوید

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بسیاری از افراد به مصرف متعدد غذاهای سرخ شده عادت دارند. اما باید بدانید که مصرف بیش از اندازه غذاهای سرخ کردنی، آسیب های جبران ناپذیری به شما خواهد زد. از نمونه مضرات مصرف غذای سرخ شده می‌توان به کالری و چربی بالا، حذف مواد معدنی موجود در غذا،افزایش احتمال ابتلا به سرطان، ابتلا به بیماری های قلبی، ابتلا به کبد چرب و افت ضریب هوشی کودکان اشاره کرد.

آیا تابحال درباره مضرات غذای سرخ کردنی چیزی شنیده اید؟ آیا می‌دانستید که با مصرف بیش از حد غذاهای سرخ کرده، به استقبال بیماری های خطرناک می‌روید؟ بطور کلی غذاهای سرخ کرده بسیار خوشمزه و لذیذ هستند اما در صورتی که در مصرف آن اعتدال را رعایت کنیم. در غیر اینصورت، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. در ادامه به شرح عوارض مصرف غذای سرخ شده می‌پردازیم. با بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: با انجام این روش ها، چربی های شکم و پهلو را آب کنید

عوارض مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده

کالری بالا

روش سرخ کردن، موجب بالا رفتن کالری غذا می‌شود. در واقع زمانی که غذا در روغن سرخ می‌شود، آب آن گرفته و چربی بیشتری جذب خواهد شد. در نتیجه کالری غذا افزایش خواهد یافت.

عوارض مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده

چربی بالا

معمولا تولیدکنندگان مواد غذایی، برای افزایش ماندگاری، از روغن هیدروژنه استفاده می‌کنند. در چنین فرآیندی، ساختار شیمیایی چربی ها تغییر کرده و روند تجزیه آنها در بدن دشوار خواهد شد. در نهایت تاثیرات منفی روی بدن گذاشته و احتمال بروز بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و چاقی را افزایش خواهد داد. از آن جایی که غذاهای سرخ کرده در روغن و در دمای بالا طبخ می‌شوند، محتوی مقادیری چربی ترانس نیز خواهند بود.

چربی بالا

حذف مواد معدنی موجود در غذا

سرخ کردن مواد غذایی در روغن، موجب از بین رفتن مواد معدنی و ویتامین های موجود در غذا شده و در نتیجه خوردن آن غذا نه تنها برای شما فایده نداشته بلکه مضراتی نیز دارد.

با عوارض مصرف غذای سرخ شده آشنا شوید

افزایش احتمال ابتلا به سرطان

سرخ شدن غذا، موجب تغییر ساختار مواد شده و ویتامین‌ و مواد معدنی درون غذا را از بین خواهد برد. در نتیجه این اتفاق، همه‌ چیز به یک ماده‌ی قهوه‌ای که ترکیبی از مواد معدنی کربنی سوخته است تبدیل می‌شود. در نتیجه وجود این مواد در بدن، احتمال ابتلا به سرطان بالا خواهد رفت.

افزایش احتمال ابتلا به سرطان با مصرف غذاهای چرب

ابتلا به بیماری های قلبی

چربی زیاد و مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده، بروز بیماری های قلبی را افزایش خواهد داد. در واقع غذاهای سرخ شده سرشار از چربی اشباع‌شده و ترانس است که در ایجاد پلاک و گرفتگی رگ های‌ قلب نقش پررنگی دارد. گرفتگی عروق قلبی نیز ابتلا به حمله و سکته قلبی را افزایش خواهد داد.

با عوارض مصرف غذای سرخ شده آشنا شوید

ابتلا به کبد چرب

زمانی که بیش از حد از غذای سرخ شده و چرب استفاده کنید، در اطراف کبد شما چربی هایی ایجاد شده و به بیماری کبد چرب دچار می‌شوید. جذب روغن در غذای سرخ‌شده چند برابر می‌شود و این یعنی کالری آن هم به ‌همان اندازه بیشتر می‌شود.

ابتلا به کبد چرب

افت ضریب هوشی کودکان

افت ضریب هوشی، از عوارض دیگر مصرف غذای سرخ شده برای کودکان است. در واقع کودکان نسبت به افراد دیگر، حساس تر بوده و تغذیه سالم، نقش مهمی در رشد آنها دارد.

سخن پایانی

مصرف غذاهای سرخ شده در طولانی مدت، سلامت بدن را به خطر انداخته و عواقب جبران نشدنی دارد. بعلاوه ریسک ابتلا به بیماری های مختلف را نیز افزایش خواهد داد. در نتیجه برای پیشگیری، مصرف این غذاها را به حداقل رسانده و از روغن های سرخ کردنی سالم تر استفاده نمایید. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه هایپرفامیلی برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری