با مضرات چای سیاه آشنا شوید

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چای یکی از نوشیدنی هایی است که طرفداران زیادی دارد. اما این نکته را فراموش نکنید که مصرف زیاد هر چیزی، ضررهای زیادی به بدن می‌رساند. بعنوان مثال در صورت مصرف بیش از حد چای مشکلاتی مانند کاهش جذب آهن، ابتلا به سنگ کلیه، افزایش میزان استرس و اضطراب و افزایش ضربان قلب برای شما بوجود خواهد آمد.

اغلب افراد در زمان هایی که خسته و بی انرژی هستند، چای را بعنوان یک نوشیدنی انرژی زا میل می‌کنند. در واقع چای در بیشتر کشورها به خصوص کشور خودمان ایران، یکی از نوشیدنی های گرم و کافئین دار محبوب است. اما مسلما می‌دانید که مصرف بیش از حد هر چیزی می‌تواند مضر بوده و آسیب های زیادی به بدن وارد کند. این موضوع در مورد چای نیز صدق می‌کند. در ادامه به شرح مضرات چای سیاه می‌پردازیم. با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: عوارض خطرناک نخوردن صبحانه که باید بدانید

مضرات چای سیاه

مضرات چای

کاهش جذب آهن

در چای، ترکیبی به نام تانن وجود دارد که به آهن موجود در برخی غذاها چسبیده و آن را برای جذب در دستگاه گوارش غیرقابل دسترس می‌کند. کمبود آهن در بدن بسیاری از افراد دیده شده و می‌تواند به مشکل حادتری تبدیل شود. در نتیجه اگر مشکل کمبود آهن را دارید، از مصرف بیش از حد چای خودداری کنید.

ابتلا به سنگ کلیه

در چای سیاه، ترکیبی به نام اگزالات وجود دارد که در بسیاری از غذاها نیز یافت می‌شود. حال در صورتی که میزان این ماده در بدن افزایش یابد، احتمال بروز سنگ کلیه افزایش خواهد یافت.

افزایش میزان استرس و اضطراب

مسلما می‌دانید که در چای سیاه مقداری کافئین وجود دارد. در صورتی که مصرف کافئین از حد خود فراتر رود، موجب افزایش احساس اضطراب، استرس و بی‌قراری خواهد شد. چای سیاه نسبت به چای سبز از کافئین بیشتری برخوردار است و هر چه زمان بیشتری دم بکشد، کافئین آن نیز بیشتر خواهد شد.

مضرات چای سیاه

تاثیرات نامطلوب چای سیاه روی پوست صورت و مو

در صورتی که به اندازه چای بنوشید، می‌توانید به از بین بردن لک و آکنه های روی پوست کمک کرده و از چای سیاه بعنوان ماسک یا تونر نیز استفاده کنید. اما همه اینها بشرطی است که در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید. در صورتی که از حد بگذرانید، ممکن است روی پوست، لکه های تیره ایجاد شده و دندان ها زرد شوند. همچنین کافئین موجود در چای سیاه موجب دفع مقدار زیادی آب از بدن خواهد شد. شاید باورتان نشود ولی در صورتی که در مصرف چای سیاه، اعتدال را رعایت نکنید، موجب خشکی پوست سر و مو خواهید شد.

مضر برای کبد

آنتی اکسیدان های موجود در چای، سوخت و ساز بدن را بهبود بخشیده و به فرایند سم زدایی کبد کمک می‌کند. در نتیجه در درمان کبد چرب نیز موثر است. اما در صورتی که مصرف چای سیاه از حد خود فراتر رود، اثر منفی روی کبد گذاشته و احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش خواهد داد.

مضرات چای سیاه برای پوست

افزایش ضربان قلب

افرادی که سابقه مشکلات قلبی دارند، باید در مصرف چای سیاه جوانب احتیاط را رعایت کنند. کافئین موجود در چای، ضربان قلب را افزایش داده و موجب تپش قلب خواهد شد. این افراد با مصرف بیش از حد چای، ممکن است دچار درد یا سوزش در ناحیه قفسه سینه و قلب شوند.

بروز اختلال در خواب

همانطور که می‌دانید، کافئین موجب افزایش انرژی و هوشیاری خواهد شد. از آنجایی که این ماده در چای نیز وجود دارد، ممکن است در صورت مصرف بیش از حد، موجب بروز اختلالات جدی در خواب شود.

بروز اختلال در خواب با مصرف چای

عوارض مصرف بیش از حد چای سیاه برای زنان باردار

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف بیش از حد چای سیاه، به دلیل وجود کافئین، خطراتی مانند سقط جنین و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش خواهد داد. برخی افراد در دوران بارداری، به جای چای سیاه از دمنوش های گیاهی استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که برخی از همین دمنوش های گیاهی نیز می‌تواند برای زنان باردار خطرناک باشد.

کلام آخر

چای سیاه پر از فایده بوده و مصرف به اندازه آن هیچ ضرری ندارد. اما باید در مصرف آن اعتدال را رعایت کرده و از حد خود نگذرانید. در طول روز، مصرف 2 تا 3 فنجان چای سیاه کافیست. اگر قصد خریداری انواع چای با بهترین کیفیت را دارید، فروشگاه هایپرفامیلی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری