عوارض خطرناک نخوردن صبحانه که باید بدانید

سلامتی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مسلما می‌دانید که صبحانه نخوردن، عوارض زیادی داشته و آسیب های متعددی به بدن می‌رساند. تعدادی از این عوارض شامل محروم شدن بدن از مواد مغذی، ابتلا به بیماری های مختلف، ایجاد بوی بد دهان، تضعیف سیستم ایمنی، ریزش مو، اضافه وزن و … می‌باشد.

مسلما همه شما با اهمیت خوردن صبحانه آشنا هستید. صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی محسوب شده و حذف آن عوارض خطرناکی برای بدن خواهد داشت. معمولا بسیاری از افراد به دلایل مختلف مانند عجله داشتن، نداشتن اشتها و … از خوردن صبحانه دوری می‌کنند. اما زمانی که عوارض و اثرات منفی آن را بدانید، دیگر این وعده مهم را حذف نخواهید کرد. در ادامه به برخی از مهم ترین عوارض نخوردن صبحانه اشاره خواهیم کرد. با هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: این صبحانه های گرم را در کمترین زمان تهیه کنید

عوارض نخوردن صبحانه

محروم شدن بدن از مواد مغذی

در وعده صبحانه، انواع مواد مغذی مانند فیبر و ویتامین های مختلف وجود دارد که وجود آنها برای بدن بسیار ضروری است. حال در صورتی که این وعده حیاتی را حذف کنید، مواد مغذی به بدنتان نرسیده و روی سلامت بدن خود اثر منفی خواهید گذاشت.

عوارض حذف صبحانه از وعده های غذایی

ابتلا به بیماری های مختلف

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که صبحانه نمی‌خورند، نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲، مقاومت به انسولین، اضافه وزن، حمله‌ قلبی و فشار خون بالا قرار می‌گیرند. برای دوری از این عارضه ها، فقط کافیست صبح ها کمی زودتر از خواب بیدار شده تا زمان کافی برای خوردن صبحانه داشته باشید.

تاثیرات منفی روی قند خون

نخوردن صبحانه موجب کاهش قند خون خواهد شد. افت قند خون نیز روی خلق و خو تاثیر گذاشته و موجب عصبی شدن فرد می‌شود. همچنین با افت قند خون، سطح انرژی و عملکرد شناختی افراد نیز کاهش خواهد یافت.

تاثیرات منفی روی قند خون با نخوردن صبحانه

کاهش سوخت و ساز بدن

طبق تحقیقات انجام شده، خوردن صبحانه موجب سوزاندن کالری بیشتر خواهد شد. در واقع زمانی که پس از ناشتا بودن صبحانه می‌خورید، سوخت‌وساز بدنتان افزایش پیدا می‌کند.

خوردن خواکی های ناسالم

وعده صبحانه به دلیل داشتن فیبر، تا ساعت ها فرد را سیر نگه می‌دارد. اما در صورتی که فرد صبحانه نخورد، بدن بی انرژی بوده و فرد را ترغیب به خوردن خوراکی های ناسالم و تنقلات می‌کند. این خوراکی های ناسالم نیز آسیب های جبران ناپذیری به بدن شما خواهد زد.

خوردن خواکی های ناسالم

اثر منفی روی سلامت روانی

نخوردن صبحانه نه تنها روی سلامت جسم بلکه روی سلامت ذهن انسان نیز اثرگذار است. زمانی که یک صبحانه مقوی بخورید، در طول روز انرژی بیشتری داشته و ذهنتان نیز با آرامش بیشتری روبرو خواهد شد.

اضافه وزن

طبق مطالعات انجام شده، نخوردن صبحانه، خطر ابتلا به اضافه وزن را در افراد افزایش می‌دهد. بعبارتی با نخوردن این وعده غذایی مهم، به دلیل گرسنگی زیاد، به خوردن خوراکی و تنقلات روی آورده و با خوردن بیش از حد، با اضافه وزن روبرو خواهید شد.

اضافه وزن در اثر نخوردن صبحانه

ریزش مو

ریزش مو دلایل فراوانی داشته و نمی‌توان آن را صددرصد به نخوردن صبحانه ربط داد. اما این موضوع می‌تواند در تشدید آن تاثیرگذار باشد. در واقع اگر به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید، کراتین موهای شما تحت تاثیر قرار گرفته و با ریزش مو روبرو خواهید شد. پس برای عدم بروز ریزش مو و داشتن موهای پرپشت، هر روز صبحانه مقوی بخورید.

تضعیف سیستم ایمنی

بدن شما برای مبارزه با عفونت ها و حفاظت از خود در برابر بیماری ها، به مواد مغذی نیاز دارد. در نتیجه اگر وعده صبحانه را حذف کنید، باید منتظر تضعیف سیستم ایمنی خود باشید.

تضعیف سیستم ایمنی به دلیل نخوردن صبحانه

ایجاد بوی بد دهان

زمانی که فرد از خواب بلند می‌شود، به دلیل خالی بودن شکم، دهان، بوی بدی می‌دهد. این بوی بد فقط با خوردن صبحانه رفع می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی به شرح عوارض صبحانه نخوردن اشاره کردیم. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که این وعده مهم را از برنامه غذایی خود حذف کردید، سریعا آن را به برنامه بازگردانده و به آن عادت کنید. خوشبختانه در این وعده، مواد غذایی متنوعی برای مصرف وجود دارد و دست شما در این مورد بسته نیست. از جمله مواد غذایی رایج در این وعده می‌توان به تخم مرغ، شیر و لبنیات، میوه و سبزیجات و …. اشاره کرد.

در ضمن شما می‌توانید محصولات مورد نیاز برای خوردن یک صبحانه مقوی را با بهترین کیفیت از شعبات فروشگاه هایپرفامیلی خریداری کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری