8 مورد از معروف ترین رژیم های غذایی دنیا

سلامتی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

معروف ترین رژیم های غذایی دنیا شامل رژیم کتوژنیک، رژیم مدیترانه ای، رژیم دش (DASH)، رژیم دوکان، رژیم پالئو، وگان، زون و فلکسترین است. هر کدام از این رژیم ها اصول خاص خود را داشته و بهتر است قبل از انجام هر کاری، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

زمانی که اصطلاح رژیم غذایی به گوش شما می‌خورد، محدودیت و منع شدن در مصرف مواد غذایی مورد علاقه برایتان تداعی می‌شود. اما همیشه اینگونه نیست. در واقع هدف اغلب رژیم های غذایی، تندرستی بدن و دوری از بیماری های مختلف است. امروزه رژیم های غذایی معروفی در جهان بوجود آمده که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. ما در ادامه این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی، تعدادی از رژیم‌های لاغری معروف را برای شما شرح خواهیم داد.

بیشتر بدانید: آنچه که باید درباره انواع جوراب و تاریخچه آن بدانید

پرطرفدارترین رژیم های لاغری را بشناسید

پرطرفدارترین رژیم های لاغری را بشناسید

در دنیا رژیم های غذایی مختلفی وجود دارد اما باید به این نکته توجه کرد که ممکن است بعضی رژیم ها آسیب های جبران نشدنی به بدن شما وارد کند. ما در این قسمت فقط رژیم های غذایی که از نظر علمی تایید شده و مطمئن هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک از معروف ترین رژیم های لاغری در دنیا محسوب می‌شود. این رژیم سال ها برای درمان بیماری صرع استفاده شد اما پس از مدتی برای لاغری نیز مورد استفاده قرار گرفت. رژیم کتوژنیک، سطح انسولین را پایین آورده و سوخت اصلی بدن را از قند به کتون تبدیل می‌کند. در واقع در این رژیم، میزان کربوهیدرات کم و چربی بالاست و بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای تولید انرژی استفاده می‌کند.

در ترکیب استاندارد رژیم کتوژنیک، ۷۵% چربی، ۲۰% پروتئین و ۵% کربوهیدرات وجود دارد. بعلاوه چربی های سالمی که در آن استفاده می‌شود شامل نارگیل، آووکادو، روغن زیتون، ماهی های چرب و آجیل برزیلی است.

رژیم های لاغری

رژیم مدیترانه ای

از رژیم های دیگری که آوازه آن در جهان پیچیده است، می‌توان به رژیم مدیترانه ای اشاره کرد. این رژیم از حاشیه دریای مدیترانه منشا گرفته و همین امر، علت نامگذاری آن به این نام است. در رژیم مدیترانه ای مصرف شکر، روغن اشباع و گوشت قرمز بسیار کم است. بجای آن استفاده از میوه، سبزیجات، روغن زیتون، مغزها، غذاهای دریایی و گوشت پرندگان جایگزین خواهد شد.

در این رژیم معروف، مقدار کافی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین، به بدن شما می‌رسد. نکته جالب در مورد رژیم مدیترانه ای، این است که فقط به تغذیه محدود نشده و ورزش، به خصوص پیاده روی را در برنامه خود جای داده است.

رژیم دش (DASH)

رژیم دش برای افرادی که فشار خون دارند بسیار مناسب است. در واقع هدف این رژیم، جلوگیری و توقف فشار خون بالا می‌باشد. این رژیم سرشار از موادی است که موجب کاهش فشار خون می‌شوند مانند فیبر، کلسیم، پتاسیم و پروتئین. در این رژیم مصرف چربی اشباع، کم شده و مصرف موادی مانند سبزیجات، میوه، لبنیات کم چرب و غلات افزایش می‌یابد.

رژیم

رژیم فلکسترین (Flexitarian)

در این رژیم، 80 درصد از رژیم شما گیاهی و 20 درصد آن از پروتئین های حیوانی است. در رژیم فلکسترین، غذاهای مورد علاقه تان را مصرف می‌کنید و در کنار آن بیماری قلبی، سرطان و دیابت را از خود دور می‌کنید.

رژیم زون

رژیم زون شامل ۴۰% کربوهیدرات، ۳۰% چربی و ۳۰% پروتئین می‌باشد. این رژیم، سطح انسولین را کنترل کرده و موجب کاهش وزن بیشتر خواهد شد. از بزرگ ترین مزیت های رژیم زون می‌توان به کاهش خطر بیماری‌های قلبی اشاره کرد. تمرکز رژیم زون روی مصرف کربوهیدرات‌های باکیفیت و چربی هایی مانند آجیل، آووکادو و روغن زیتون است.

رژیم وگان 

رژیم وگان 

سخت ترین رژیم دنیا رژیم وگان شناخته شده است. مسلما اصطلاح وگان به گوش همه شما خورده است. وگان ها از هیچ ماده حیوانی مصرف نکرده و همین امر موجب سرعت گرفتن کاهش وزن شما خواهد شد. رژیم وگان یکی از سخت گیرانه ترین رژیم های غذایی است که هدف آن علاوه بر کاهش وزن، حفظ محیط زیست و حیوانات نیز می‌باشد. در این رژیم مصرف فیبر، بالا ولی مصرف چربی پایین است و همین امر موجب سیری طولانی مدت شما خواهد شد.

رژیم پالئو

از دیگر رژیم های معروف دنیا می‌توان به رژیم پالئو اشاره کرد. این رژیم بر مصرف میوه، سبزیجات، آجیل، پروتئین های بدون چربی و دانه ها تاکید کرده و مصرف شکر، لبنیات و غذاهای فرآوری شده را ممنوع می‌کند. البته که در بعضی از نسخه های این رژیم، مصرف لبنیات و گیاهان غده ای مانند سیب زمینی ممنوعیت ندارد.

رژیم دوکان 

از رژیم های دیگر برای کاهش وزن، رژیم دوکان است. در این رژیم مصرف پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین است. رژیم دوکان 4 مرحله دارد:

  • دو مرحله برای کاهش وزن
  • دو مرحله حفظ وزن

مدت زمانی که در هر مرحله طول می‌کشد، بستگی به میزان وزن کم شده دارد. در درجه اول، مراحل کاهش وزن بر اساس مصرف غذاهایی با پروتئین بالا و سبوس جو دوسر است. پس از آن باید به مصرف سبزیجات غیر‌نشاسته‌ای و مقداری کربوهیدرات و چربی بپردازید. با گذشت از این مرحله، نوبت به حفظ وزن می‌رسد. برای حفظ وزن، تعداد روزهایی که باید پروتئین خالص مصرف کنید، کم می‌شود تا بتوانید وزن خود را حفظ کنید.

رژیم های غذایی معروف

حرف آخر

تعداد رژیم های معروف دنیا به موارد ذکر شده محدود نشده و خیلی بیشتر از این حرف هاست. اما نکته ای که در این خصوص لازم است تا به آن توجه کنید، دقت کافی در انتخاب رژیم است. بعبارتی بهتر است قبل از انتخاب رژیم از یک متخصص، مشاوره گرفته و مطابق با بدن خود رژیم را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری