5 مورد از مهم ترین خوراکی های شب یلدا کدام است؟

آشپزی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

انار، انواع آجیل، هندوانه و انواع شیرینی و دسر، 5 مورد از مهم ترین خوراکی های مورد استفاده در شب یلداست.

شب یلدا نزدیک است و تمامی مردم در گوشه و کنار ایران، در هیاهوی خرید و آماده کردن سفره این شب طولانی هستند. در شب یلدا یا همان شب چله، افراد خویشاوندان خود را دعوت کرده و یا به مهمانی دیگران دعوت می‌شوند. مهم ترین بخش در شب یلدا، سفره آن است که با وجود خود، شب چله را به یاد ماندنی تر خواهد کرد. در این سفره انواع و اقسام خوراکی و تنقلات قرار می‌گیرد که هر کدام نماد خاصی دارد. اگر به دنبال لیست کاملی از خوراکی های موجود در شب یلدا هستید، این مطلب از بلاگ هایپر مختص شماست.

بیشتر بدانید: غذاهای مخصوص شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

لیست خوراکی های شب یلدا

انار و دانه های قرمز آن

خواص بی نظیر انار بر کسی پوشیده نیست. انار سرشار از آهن بوده و موجب افزایش انرژی و خون در بدن شما خواهد شد. این میوه با حضور خود، زیبایی منحصر به فردی به سفره شب یلدا می‌بخشد. انار نماد خورشید و نشانه برکت، شادی و زایش است آن را فراموش نکرده و حتما در سفره خود قرار دهید.

انار و دانه های قرمز آن

قاچ های شیرین هندوانه

از زمان ایران باستان، هندوانه در سفره های مردم قرار داشت. این میوه به دلیل داشتن آب زیاد، برای هیدراته کردن بدن و رفع عطش بسیار مناسب است. درباره نماد و نشانه این میوه نظرات متفاوتی وجود دارد. بعنوان مثال برخی عقیده دارند که هندوانه نشانه زندگی و آبادانی است. عده ای نیز بر این باورند که این میوه با رنگ قرمز خود، نماد دوستی، آسودگی و عشق است. شما می‌توانید برای سفره شب چله، هندوانه ها را از پوست آن جدا کرده و به تکه های کوچک تقسیم کنید. بعلاوه می‌توانید روی پوست آن، طرح های زیبا زده و سپس در سفره قرار دهید.

قاچ های شیرین هندوانه

آجیل، تنقلاتی پرطرفدار

از دیگر تنقلاتی که در سفره بیشتر افراد حضور پررنگی دارد، می‌توان به آجیل اشاره کرد. آجیل های مختلف مانند پسته، بادام، فندق، گردو و …. پر از فواید شگفت انگیز بوده و طعم بی نظیر آن همیشه زیر زبان شما حس خواهد شد.

شیرینی جات و انواع دسر خوشمزه

یکی از خوراکی هایی که در بیشتر جشن ها و مهمانی ها مخصوصا شب یلدا حضور دارد، شیرینی جات و شکلات است. شیرینی های خوشمزه و لذیذی مانند قطاب، باسلق، پشمک و انواع شیرینی های دیگر را می‌توانید در سفره خود قرار دهید. نکته ای که نباید در این شب فراموش کنید، مصرف به اندازه شیرینی جات است. از طرف دیگر، دسرهای متنوعی در این شب تهیه می‌شود که می‌توانید با درست کردن آن، سفره زیباتری آماده کنید. یکی از انواع دسرهای رایج در این شب، دسرهای تهیه شده با میوه انار است.

باسلق شب یلدا

غذاهای معروف شب یلدا کدام است؟

علاوه بر تنقلات و خوراکی های خوشمزه ای که در سفره شب یلدا قرار می‌گیرد، می‌توانید انواع غذاهای لذیذ را تهیه کرده و این شب را زیباتر کنید. از جمله غذاهای خوشمزه ای که در این شب تهیه می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میوه های زمستانه

شما می‌توانید علاوه بر هندوانه و انار، میوه های پر خواص دیگری مانند خرمالو، ازگیل، سیب، پرتقال و کیوی را در لیست خود بگنجانید.

میوه های زمستانه

سخن پایانی

ما در این مطلب به شرح خوراکی و تنقلات اصلی که در سفره شب یلدا قرار می‌گیرد اشاره کردیم. با چیدن سفره‌ای زیبا و شکیل، این شب طولانی را برای تمامی افراد خانواده و مهمانان خود، به یادماندنی تر کنید. شما می‌توانید تمامی این خوراکی های خوشمزه را با بهترین کیفیت از شعبات فروشگاه فامیلی خریداری کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری