7 عادت موثر در پیری زودرس را بشناسید

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

عوامل زیادی در ایجاد پیری زودرس نقش دارد. بعنوان مثال دیر خوابیدن، ورزش نکردن، مصرف دخانیات، مصرف بیش از حد شیرینی جات، مالیدن بیش از حد چشم ها، عدم استفاده از عینک آفتابی و رژیم غذایی ناسالم، از عواملی است که موجب پیری زودرس خواهد شد.

اغلب مردم این تصور را دارند که فقط با افزایش سن و سال، پیر و ناتوان می‌شوند. اما این یک طرز فکر کاملا اشتباه است. عوامل بسیاری وجود دارد که افراد را زودتر از حالت عادی پیر می‌کند. سوالی که پیش می‌آید این است که عادات موثر در پیری زودرس چیست؟ اگر شما نیز قصد آشنایی با این عوامل را دارید، تا انتهای این مطلب با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: با نخوردن آب کافی، به این بیماری ها دچار خواهید شد

عادات موثر در پیری زودرس

دیر خوابیدن

مسلما برای شما نیز بارها پیش آمده که به دلایل مختلف، شب هایی را دیر بخوابید. باید بدانید که این موضوع نباید به عادت برای شما تبدیل شود. زیرا عوارض مختلفی برای بدن شما خواهد داشت. از جمله مهم ترین عوارض آن، ایجاد پف چشم و افتادگی و خستگی پلک‌های چشم است که موجب می‌شود ظاهر شما پیرتر نشان داده شود.

دیر خوابیدن

ورزش نکردن

به هیچ عنوان ورزش را از برنامه روزانه خود حذف نکنید. ورزش کردن میزان تولید هورمون های مفید را افزایش می‌دهد. از طرفی دیگر در کنترل فشار خون بالا و بهبود خلق و خو نیز نقش بسزایی دارد. در نتیجه روزانه 30 دقیقه یا بیشتر ورزش کنید تا پیری را به تاخیر بیندازید.

مصرف دخانیات

مسلما همه شما با عوارض خطرناک مصرف دخانیات آشنایی دارید. سیگار کشیدن و مصرف هر نوع ماده مخدری، عوارض خطرناکی برای بدن خواهد داشت. از جمله عوارض بارز آن، ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی، پیری و مرگ زودرس می‌باشد.

مصرف دخانیات

مصرف بیش از حد شیرینی جات

برخی افراد این تصور را دارند که مصرف بیش از حد شیرینی جات فقط موجب افزایش وزن آنها خواهد شد. اما این یک تصور غلط است. در صورتی که میزان شیرینی جات در بدن افزایش یابد، علاوه بر افزایش وزن، احتمال بروز دیابت و ناراحتی پوستی به ویژه آکنه و چین و چروک نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه بهتر است که میزان مصرف شیرینی جات را کاهش داده و از شکلات تلخ با قند پایین استفاده کنید.

مالیدن بیش از حد چشم ها

پوست زیر چشم بسیار حساس و نازک بوده و به راحتی آسیب می‌بیند. حال با مالیدن بیش از حد چشم ها، کلاژن موجود در زیر چشم شکسته شده و چین و چروک بوجود می‌آید. بجای اینکار دو کیسه چای سبز را پس از دم کردن چای و خنک شدن آن، به مدت ۱۰ دقیقه روی چشم بگذارید.

مالیدن بیش از حد چشم ها

عدم استفاده از عینک آفتابی

زمانی که نور آفتاب به چشم ها برخورد می‌کند، بصورت ناخودآگاه چشم هایمان را می‌بندیم. همین کار در دراز مدت موجب ایجاد چین و چروک روی پوست و پیری خواهد شد. به این منظور حتی در زمستان از عینک آفتابی استفاد کنید تا آسیب کمتری به چشم ها و پوست صورت وارد شود.

رژیم غذایی ناسالم

رژیم نامناسب و ناسالم می‌تواند روند پیری را تسریع کند. بعنوان مثال مصرف ناکافی میوه و سبزیجات و یا مصرف بیش از حد مواد غذایی ناسالم مانند غذاهای سرخ کردنی و فست فود، در سریع تر شدن این روند تاثیر خواهد گذاشت.

سخن پایانی

در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به عواملی که پیر شدن انسان را تسریع می‌کند پرداختیم. با پیروی از این روش ها، پیر شدن را به تاخیر بیندازید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری