روش هایی موثر برای کاهش درد زانو

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر شما نیز دچار زانو درد های سطحی شده اید، می‌توانید با انجام چند کار ساده، به راحتی آن را درمان کرده و یا درد آن را کاهش دهید. نمونه ای از آن شامل تمرینات تقویتی، پوشیدن کفش های مناسب، کاهش وزن و پیروی از رژیم غذایی مناسب و ماساژ است.

درد زانو یکی از معضلاتی است که هر فردی را در هر رنج سنی ممکن است درگیر کند. علت این درد می‌تواند ناشی از ضعف استخوان ها، بالا رفتن سن، شکستگی، جابجایی مفصل زانو، آسیب های رباطی و سایر بیماری ها باشد. در برخی موارد درد زانو با علائم ظاهری مانند قرمزی و تورم، بی‌حسی، مشکل در راه رفتن و ایستادن و سفتی زانو نیز همراه می‌باشد. حال در برخی موارد آسیب، شدید بوده و باید به پزشک متخصص و ارتوپد مراجعه کرد. اما گاهی اوقات در صورتی که آسیب شدید نباشد، می‌توانید با روش های آسان و خانگی از درد آن بکاهید. ما در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی به شرح این روش ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: دارچین و خواص شگفت انگیز آن را بشناسید

روش های خانگی برای درمان زانو درد

روش های خانگی برای کاهش درد زانو

تمرینات تقویتی

یکی از راه های کاهش درد زانو، تقویت آن است. با تقویت عضلات فوقانی از طریق ورزش می‌توانید از مفصل زانو محافظت کنید. یکی از راه های تقویت آن در ادامه شرح داده می‌شود:

در زمان دراز کشیدن یا نشستن یک پا را صاف کرده و آن را بلند کنید. یک پا را روی یک پله قرار دهید، سپس روی پله دیگر، پایین بروید و دوباره این حرکت را تکرار کنید. روی یک صندلی بنشینید و سپس یک دقیقه بطور مکرر بایستید و بنشینید. این کار را با روشی آهسته و کنترل شده انجام دهید و از دست خود برای ایجاد تعادل استفاده نکنید.

تمرینات تقویتی

کفش های مناسب

معمولا افرادی که با زانو درد مواجه می‌شوند، باید از کفش های طبی استفاده کنند. استفاده از این کفش ها میزان فشاری که به زانو وارد می شود را کاهش می دهد. برای انتخاب کفش مناسب، با یک پزشک مشورت کنید.

کفش های مناسب

کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب

افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند، بیشتر در معرض ابتلا به زانو درد هستند. زیرا همه وزن آنها روی پاها قرار گرفته و مفاصل زانو باید این وزن را تحمل کنند. در نتیجه با کاهش وزن می‌توانید درد را تا حدودی کم کنید. بعلاوه از مصرف غذاهای ناسالم مانند فست فود خودداری کرده و مصرف میوه، سبزیجات، گوشت و چربی های حیوانی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند، بیشتر در معرض ابتلا به زانو درد هستند. زیرا همه وزن آنها روی پاها قرار گرفته و مفاصل زانو باید این وزن را تحمل کنند. در نتیجه با کاهش وزن می‌توانید درد را تا حدودی کم کنید. بعلاوه از مصرف غذاهای ناسالم مانند فست فود خودداری کرده و مصرف میوه، سبزیجات، گوشت و چربی های حیوانی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

ماساژ

استفاده از ماساژ می‌تواند به خوبی درد زانو را تسکین دهد. کارهای زیر باید در حالت نشسته انجام شود و زانوها به سمت جلو و پاها روی زمین صاف باشند. دستانتان را مشت کنید. 10 مرتبه با هر دو دست به بالای ران، قسمت پایینی و میانی ضربه بزنید. این کار را سه بار تکرار کنید. به عنوان حرکت بعدی بنشینید و کف پای خود را صاف روی زمین قرار دهید. سپس دو دست خود را بالای ران قرار داده و تا زانو بکشانید.

ماساژ زانو

گرم و سرد کردن

گرما عضلات را شل و حرکت مفصل را روان می‌کند. همچنین، سفتی عضلات را کاهش می‌دهد. به این منظور باید از بطری آب گرم یا پد استفاده کنید. بعضی از افراد ممکن است هنگام صبح از گرما برای بهبود حرکت خود استفاده کنند. سپس، تورم را در طول روز کاهش دهند. یادتان باشد قبل از مصرف هر وسیله‌ی گرم، آن را آزمایش کنید تا داغ نباشد، به خصوص اگر می‌خواهید آن را برای فرد مسن یا شخصی استفاده کنید که نمی‌تواند به راحتی ارتباط برقرار کرده و حرف بزند.

سخن پایانی

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه هایپرفامیلی به شرح روش هایی آسان برای درمان زانو درد پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری