نکات طلایی برای جذب کمتر روغن در غذا

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای جذب کمتر روغن ترجیحا به جای سرخ کردن غذا، روش کباب کردن را انجام دهید، ظروفی را برای سرخ کردن انتخاب کنید که روغن کمتری مصرف کند، غذاها را پس از سرخ کردن در روغن، روی یک دستمال قرار دهید تا روغن اضافی آن جذب دستمال شود.

متاسفانه امروزه مصرف چربی و روغن بسیار گسترش یافته و همین امر موجب بروز بیماری های مختلف خواهد شد. اما نکته قابل توجه این است که روغن را نمی‌توان به طور کلی حذف کرد زیرا ماده اصلی در پخت و پز است. در نتیجه باید چه اقدامی کنیم؟ چگونه روغن کمتری مصرف کنیم؟ ما در این مطلب از بلاگ هایپر به شرح نکاتی در این خصوص پرداختیم که می‌تواند برای شما مفید واقع شود. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: ۱۰ مدل غذا که در کمترین زمان تهیه می‌شود

جذب کمتر روغن

برای جذب کمتر روغن، موارد زیر را رعایت کنید

  • ترجیحا به جای سرخ کردن غذا، روش کباب کردن را انجام دهید. چه بسا که کباب کردن غذا موجب لذیذتر شدن طعم آن نیز خواهد شد.
  • ظروفی را برای سرخ کردن انتخاب کنید که روغن کمتری مصرف کند. بعنوان مثال تابه های رژیمی نسبت به تابه های معمولی، نیاز به روغن کمتری دارد.
  • گرفتن روغن غذا با دستمال کاغذی نیز یکی از روش های رایج برای جذب کمتر روغن است. غذاها را پس از سرخ کردن در روغن، روی یک دستمال قرار دهید تا روغن اضافی آن جذب دستمال شود. نکته ای که وجود دارد این است که از دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا ممکن است به غذا بچسبد. برای انجام این کار از دستمال جذب روغن استفاده نمایید.
  • در تهیه غذاهایی مانند کتلت که از تخم مرغ استفاده می‌شود، بجای زرده تخم مرغ از سفیده آن استفاده نمایید.
  • از روغن مخصوص استفاده کنید. بعنوان مثال برای سرخ کردن غذا، از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کرده و به سراغ روغن های دیگر مانند روغن مخصوص سالاد نروید.

سرخ کردن سیب زمینی در روغن

  • می‌توانید برای مصرف و جذب کمتر روغن، آن را روی مواد غذایی اسپری کنید.
  • تابه های انتخابی شما باید کفی سالمی داشته باشد. تابه هایی که کف آن خراب باشد، نیاز به روغن بیشتری برای سرخ شدن دارند.
  • در صورتی که قصد سرخ کردن بادمجان را دارید، قبل از این کار، آن را پوست گرفته و درون ظرفی از آب و نمک قرار دهید و سپس با قلمو کمی سفیده تخم مرغ روی آن بزنید.
  • سرخ کن های معمولی، نیاز به مقدار زیادی روغن دارند. بجای آن می‌توانید از دستگاه های هواپز که روغن کمتری مصرف می‌کنند استفاده کنید. این دستگاه ها برای سرخ کردن سیب زمینی، مرغ و …. گزینه مناسبی است.

با روغن و چربی زیاد خداحافظی کنید

شما می‌توانید با انجام ترفندهای مختلف روغن اضافی را از غذاهای خود دور کنید. این ترفندهای مفید شامل:

تکه های مرغ و گوشت بدون چربی

در صورتی که به دنبال غذاهای کم چرب و سالم تر هستید، باید از تکه های لخم گوشت یا مرغ استفاده نمایید. تکه هایی که استخوان دار هستند، برای پختن، نیاز به روغن بیشتری دارند.

لبنیات کم چرب

تمامی لبنیات مانند شیر و ماست، در انواع پرچرب و کم چرب وجود دارد. در صورتی که قصد کاهش چربی در بدنتان را دارید، از لبنیات کم چرب استفاده کنید.

لبنیات کم چرب

حذف یا کاهش مصرف خامه

مسلما می‌دانید که خامه سرشار از چربی است. اگر قصد کاهش یا حذف چربی را دارید، باید با خامه خداحافظی کنید. بعنوان مثال می‌توانید در غذا و دسرهایی که خامه وجود دارد، از شیر بجای آن استفاده کنید.

تهیه دسرهایی با چربی کمتر

دسرها یکی از پیش غذاهای خوشمزه و لذیذ هستند که افراد زیادی نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند. اما بعضی از آنها، ممکن است که چربی بالایی داشته باشد. بعنوان مثال دسرهایی که شکلات زیادی دارند از چربی نسبتا بالایی برخوردار هستند. در نتیجه می‌توانید بجای استفاده از شکلات، پودر کاکائو را جایگزین کنید.

مصرف چربی های سالم و طبیعی

مصرف چربی های سالم و طبیعی

حذف چربی و عدم مصرف آن امکان پذیر نبوده و به شما آسیب می‌زند. در نتیجه بجای آن می‌توانید از چربی های طبیعی مانند روغن زیتون و روغن کنجد بجای روغن های سرخ کردنی استفاده کنید.

سخن آخر

روغن و چربی زیاد، دشمن بدن و سلامتی شماست. آسیب هایی که این ماده مضر به شما وارد می‌کند جبران ناپذیر بوده و خطرات زیادی به دنبال دارد. تا جای ممکن از مصرف روغن و چربی پرهیز کرده و مواد سالم و طبیعی تری جایگزین آن کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری