با انجام این راهکارها، مغز خود را تقویت کنید

سلامتی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

یادگیری یک مهارت جدید، ورزش کردن، انجام مدیتیشن، تغذیه سالم، خواب کافی، یادگیری زبان جدید، تصویرسازی ذهنی و تلاش در به خاطر سپردن موضوعات، از جمله کارهایی است که برای تقویت مغز می‌توان انجام داد.

با افزایش سن، مغز تحلیل رفته و به مرور زمان دچار فراموشی خواهد شد. البته که فراموشی و حواس پرتی فقط مختص سالمندان نبوده و خیلی از افراد در سنین پایین تر نیز به آن دچار می‌شوند. در واقع این ضعف، اعتماد به نفس فرد را کاهش داده و مشکلات فراوانی برای وی بوجود خواهد آورد. حال برای تقویت حافظه چه کارهایی باید انجام داد؟ برای پاسخ به این سوالات، تا انتهای مطلب بلاگ فامیلی با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: برای تقویت حافظه، این خوراکی ها را مصرف کنید

راهکارهای تقویت حافظه

یک مهارت جدید یاد بگیرید

زمانی که فرد اقدام به یادگیری یک مهارت جدید مانند رقص یا حرکات ورزشی می‌گیرد، سیناپس های ارتباطی در مغز وی ایجاد می‌شود. این سیناپس ها در طولانی مدت، منجر به بهبود حافظه و افزایش عملکرد مغز خواهند شد.

یادگیری مهارت جدید

ورزش کنید

طبق مطالعات انجام شده، ورزش های هوازی، عملکردهای شناختی را بهبود بخشیده و در تقویت حافظه تاثیر بسزایی دارند. تمرینات ورزشی به خصوص ورزش های هوازی، در تقویت حافظه شما نقش دارد.

سعی کنید موضوعات مختلف را به خاطر بسپارید

زمانی که از عضلات بدن خود کار می‌کشید، به تقویت آنها کمک خواهید کرد. مغز هم همین بوده و زمانی که از آن کار بکشید، به افزایش عملکرد آن کمک کرده اید. با تلاش برای بخاطر سپردن موضوعات مختلف، به تقویت حافظه خود کمک کنید.

بخاطر سپردن موضوعات

تصویرسازی ذهنی کنید

یکی دیگر از روش های شناخته شده و تاثیرگذار در تقویت حافظه، تصویرسازی ذهنی است. در این روش شما باید به تصاویر، بیشتر از کلمات متکی باشید. بعلاوه هر چه تصویر ذهنی خلق شده‌ شما عجیب‌ و‌ غریب‌تر و زنده‌تر باشد بهتر به یادتان می‌ماند.

یک زبان جدید یاد بگیرید

زمانی که شما یک زبان دیگر علاوه بر زبان مادری یاد بگیرید، به تقویت مغز خود کمک کرده و زوال عقل را به تاخیر می‌اندازید.

یادگیری زبان جدید

به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی و باکیفیت، نیاز اصلی هر شخص است. خواب موجب می‌شود که حافظه تازه در مغز جاگیر شده و بعبارتی تحکیم حافظه انجام شود. در واقع زمانی که شما خواب هستید، اطلاعات حافظه‌ای جدید را به یک منطقه‌ بهتر برای ذخیره‌ اطلاعات منتقل می‌کنید.

مرور الفبا

تکنیک جستجوی الفبایی، یکی از تکنیک های محبوب در یادآوری مطالب فراموش شده است. بعنوان مثال زمانی که اطلاعاتی را به یاد نمی‌آورید، با استفاده از این تکنیک، با مرور الفبا، حافظه خود را هل دهید تا اطلاعات فراموش شده را به یاد آورید.

معاشرت کردن برای تقویت مغز

معاشرت کنید

داشتن روابط اجتماعی، یکی از مهم ترین راه های تقویت مغز و حافظه است. با داشتن روابط با افراد دیگر، به سلامت عاطفی و ذهنی خود کمک زیادی خواهید کرد. بعنوان مثال با شرکت در تعاملات انسانی، پیدا کردن سرگرمی های جدید و ارتباط گیری با دوستان خود، مغز را تقویت کنید.

انجام مدیتیشن

انجام مدیتیشن، یکی دیگر از راه های تقویت مغز است. این روش به افزایش تمرکز، خلاقیت، توجه، یادگیری و تحلیل موضوعات کمک کرده و ارتباط بین سلول های مغز را تقویت می‌کند. اگر با نشستن طولانی مدت برای انجام مدیتیشن مشکل دارید، می‌توانید با پیاده روی مغز خود را استراحت دهید.

انجام مدیتیشن برای تقویت مغز

تغذیه سالم

تغذیه سالم و پیروی از یک برنامه غذایی اصولی، نقش بسزایی در تقویت مغز دارد. در نتیجه مواد غذایی مفیدی مانند میوه و سبزیجات، غذاهای دریایی، شکلات تلخ، آجیل و دانه ها و … را در سبد غذایی خود قرار دهید.

فراموشی های عادی و غیرعادی

یکسری از فراموشی ها عادی بوده و نباید آنها را جدی گرفت. بعبارتی حافظه کوتاه مدت ما مستعد حواس پرتی بوده و مغز برای پاک کردن اطلاعات جزئی مصرانه عمل می‌کند. هدف آن نیز ایجاد فضایی برای ذخیره کردن اطلاعات مهم تر است. تعدادی از فراموشی های عادی را برای شما نام می‌بریم:

  • فراموش کردن جای پارک ماشین در خیابان
  • پیدا نکردن وسایلی که به تازگی در جایی گذاشته اید
  • موارد جزئی که به فرد دیگری گفته اید
  • فراموش کردن نام کسی که به تازگی ملاقات کرده‌اید

فراموشی های عادی و غیرعادی 

فراموشی های غیرعادی می‌تواند به دلایل مختلف مانند افسردگی، سوگ، استرس یا کمبود خواب رخ دهد. اما اگر به این دلایل دچار فراموشی نشدید، باید آن را به زوال عقل ربط داد. در این صورت بهتر است که به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا از تشدید آن جلوگیری کنید. نمونه‌هایی از آنها شامل:

  • انجام همزمان چند کار دشوار می‌شود
  • مشکل در پیدا کردن مکان‌های آشنا
  • فراموش کردن نام دوستان و خانواده‌
  • مشکل در بازشناسی صورت اشخاص، رنگ‌ها، اَشکال و کلمات

کلام آخر

ما در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی به شرح راهکارهایی برای تقویت مغز و حافظه پرداختیم. از همین حالا دست به کار شده و با انجام این روش ها، زوال عقل و ابتلا به آلزایمر را به تاخیر بیندازید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری